Uroczystość w Leon – 7.09.2013 r.

7 września w Muzeum Sztuki i Historii w Leon w stanie Guanajuato odbył się uroczysty wernisaż wystawy zorganizowanej  z okazji 70 rocznicy przyjazdu Polaków do tego miasta. Ambasada RP w Meksyku  wspólnie z fundacja Anny Zarneckiej , Urzędem Miasta Leon i lokalnym oddziałem Czerwonego Krzyża przygotowały prezentację poświęconą temu zapomnianemu już epizodowi w polsko- meksykańskich stosunkach , który na zawsze zmienił losy 1500 naszych rodaków. Bohaterką tego wydarzenia była pisarka i malarka pani Anna Zarnecka de Burgoa, która 70 lat temu znalazła się w grupie polskich uchodzców skierowanych do hacjendy Santa Rosa, a po wojnie na stałe osiedliła się w Meksyku. 

Wystawa podzielona według chronologi wydarzeń – od czasów przedwojennych po rok 1948 – zawiera archiwalne zdjęcia z prywatnych kolekcji p Zarneckiej i Wojciecha Stebelskiego oraz 17 obrazów które swoja tematyką nawiązują do opisywanych wydarzeń sprzed ponad półwiecza. Oprocz opisów pod zdjeciami umieszczono cytaty z  ksiązki autobiograficznej p Anny – „Polonia – viento y tinieblas” oraz komentarze historyczne przygotowane przez p. Ryszarda Rodysa. 

Wśród zaproszonych gości znalazły się 3 Polki które po zamknięciu obozu osiedliły się na stałe w Leon – Panie Franciszka Pater de Luna, Walentyna Grycuk i Aleksandra Grzybowicz , przedstawiciele władz miasta i stanu oraz liczni wolontariusze meksykańskiego Czerwonego Krzyża, którego czynnym wolontariuszem od lat jest pani Anna. Ambasadę RP reprezentowała p. Agnieszka Zygadło. Po otwarciu wystawy odbył się pokaz filmu „Santa Rosa – odyseja w rytmie mariachi” , po którym głos zabrał producent filmu i autor scenariusza Piotr Piwowarczyk.

Następnego dnia na terenie byłej hacjendy w kameralnym gronie odsłonięto tablicę pamiątkową z okacji 70 -tej rocznicy przybycia polskich uchodzców do Leon oraz poczęstunek przygotowany przez wychowanków tutejszego sierocińca

 Relacja, zdjęcia: Piotr Piwowarczyk

Dodaj swój komentarz

komentarz(y)