O filmie

Epizod wojenny jakim był pobyt w Meksyku 1500 polskich uchodzców wojennych z Sowieckiej Rosji pozostaje do dziś, oprócz wąskiej grupy historyków i samych zainteresowanych, właściwie nieznany. Znane i opisane są natomiast wojenne losy uchodzców którzy trafili do brytyjskich kolonii w Afryce i Azji – powstaly na ten temat opracowania historyczne i filmy dokumentalne.

Połączenie tak różnych i egzotycznych krajów jak Polska i Meksyk oddziaływuje jednak na wyobrażnie i dlatego postanowiliśmy – jako producenci filmu -pokazać tą historię szerszej publiczności w Polsce i za granicą w formie pełnometrażowego dokumentu historycznego.

Pomysł narodził się na początku 2011 roku kiedy jeden z nas , na stale mieszkający w Meksyku, uczestniczył w stolicy tego kraju w pokazie filmu, którego był koproducentem, poświęconego pani Irenie Sendler i organizowanego przy wspóludziale polskiej ambasady. Po pokazie Pani Ambasador Anna Niewiadomska zaproponowała aby tematem następnego projektu filmowego była historia Polaków z hacjendy Santa Rosa. Tak rozpoczęła się nasza współpraca producencka nad filmem, który chcielibyśmy skończyć na 70 rocznicę przyjazdu Polaków do Leon 4 lipca 2013. Udało nam się dotrzeć do naoczych świadków tych wydarzeń, którzy jako dzieci mieszkali w polskiej kolonii, a dziś żyją w różnych częściach świata. Spotkania z nimi Bogdana i Joanny w czasie ich podróży do Meksyku w poszukiwaniu grobu ich dziadka stanowić będą osnowę naszego filmu i żródło informacji o życiu w polskim obozie.

Odrębny wątek stanowią wzajemne stosunki Polaków i Meksykanów, które wszyscy świadkowie tych wydarzeń określają jako więcej niż serdeczne. To że tysiące kilometrów od rodzinnego domu uchodzcy z Gułagu znależli spokojną przystań w której mogli leczyć fizyczne i psychiczne rany odniesione na „nieludzkiej ziemi” jest świadectwem ludzkiej solidarności i dobroci, tak rzadkiej w czasach wojennej zawieruchy.

Film nasz będzie więc próba wyjaśnienia dlaczego Meksykanie tak serdecznie odnosili się do egzotycznych gości z Polski i jaki wpływ mialo to pózniej na życie samych Polaków. Chcielibyśmy równocześnie spłacić tym projektem dług wdzięczności narodowi meksykańskiemu za to co zrobili dla naszych rodaków kiedy ci najbardziej potrzebowali pomocy i ludzkiego odruchu serca.

Film jest niezalezną produkcją, ktorej finansowanie zależy od wielu czynników i osób. Mamy nadzieję,że inicjatywa ta spotka się z pozytywnym oddzewem w kraju i zagranicą i pozwoli nam zrealiwoać ten projekt na czas rocznicy przyjazdu Polaków do Santa Rosy. Jesli jesteś zainteresowany wparciem finansowym dla naszego filmu prosimy o kontakt mailowy na adres grunberg@logtv.com lub piwo@aol.com

Piotr Piwowarczyk
Sławomir Grunberg
Producenci

wiecej o filmie: http://www.logtv.com/films/santarosa/

Dodaj swój komentarz

komentarz(y)

{ 4 komentarzy… przeczytaj je poniżej lub dodaj nowy }

anna Lipiec 21, 2013 o 5:56 am

Jestem po premierze w Chicago i jestem pod wrazeniem tego filmu i tych historycznych opowiesci ktore po raz pierwszy tu uslyszalam. Dziekuje za kawal historii i dziekuje przyjaznemu Meksykowi (i teraz troche inaczej patrze na otaczajacych mnie meksykow)

Odpowiedz

Slawomir Grunberg Lipiec 22, 2013 o 10:25 pm

Pani Anno, dziekuje za Pani cieply komentarz … i wlasnie dlatego warto robic filmy!

Odpowiedz

regarder films Październik 18, 2014 o 4:16 pm

I’m gone to convey my little brother, that he should also
pay a visit this blog on regular basis to take updated from most recent
information.

Odpowiedz

Marta Fiedler Listopad 30, 2017 o 7:56 am

Witam, jestem córką i wnuczką Sybiraczek. Zawsze z wielką ciekawością czytam o wojennych losach Polaków z Kresów. Wydawało mi się, że wiem już wszystko a tu taka niespodzianka!!!…Nie miałam pojęcia, że i Meksyk przyjął polskich uchodźców w czasie wojny. Serdecznie Pani dziękuję. Z ogromnym zainteresowaniem przeglądam Pani stronę – fantastycznie dokładną, rzetelną i ogromnie ciekawą.
Pozdrawiam
Marta Fiedler

Odpowiedz

Zostaw komentarz